Підгаєцька районна рада
Підгаєцький район, Тернопільська область

Довідка, площа, населення

Підгає́цький райо́н — адміністративний район у західній частині Тернопільської області. Створений 1940, ліквідований 1963 (населені пункти відійшли до Бережанського району), знову відновлений 1991.

Площа — 496,38 км² — 3,6 % території області. Населення — 21,9 тис. осіб (2007; 1,2 % населення обл.); у тому числі українці — 99,7 %; проживають також росіяни, поляки, татари та ін. Відстань до містаТернопіль — 70 км.

Район межує з Теребовлянським, Бучацьким, Монастириським, Бережанським та Козівським районамиТернопільської області і Галицьким районом Івано-Франківської області.

Найближча залізнична станція — Потутори Бережанського району — за 24 км від м. Підгайці.

Розташоване на Волино-Подільській височині. Підгаєцький район — центр Середнього Опілля, однак має особливості: Опілля на західній частині й Поділля на сході. Опілля творить західну частину Подільської височини і простягається на захід від рік Золота Липа і Коропець у південно-східному напрямку. На схід від Опілля від лівого берега Коропця піднімається Подільська височина — на висоті 350–400 м.

Район розташований у межах мікрокліматичної зони Холодне Поділля Західного лісостепу.

Рельєф території району — хвилястий, пересічений балками і долинами, в західній частині — горбистий. Ліси займають 93,65 км², водойми — 5,92 км², болота — 2,12 км².

Територію району перетинають автошляхи Сатанів-Галич, Монастириська-Нараїв і дороги районного значення.
Найвища точка — гора Бичова поблизу села Завалів (414 м).

Є поклади глини, піску, гіпсу, крейди, вапняків, пісковиків тощо.

Головні річки: Золота Липа, Коропець (притоки Дністра). На річках розташовані ставки для риборозведення та рекреації.

Ґрунти — опідзолені чорноземи.

У районі — 1 місто (Підгайці), 36 сіл і 21 хутір.

На території Підгаєцького району виявлені сліди культури доби палеоліту, ранньобронзовї доби, комарівсько-білопотоцької культури — в с. Литвинів, у с. Шумляни викопали бронзовий меч 9 ст. тощо.

Пам'ятки архітектури 

У Підгаєцькому районі є 7 пам'яток архітектури державного значення церкви — Успенська (1650–1653, мурована), св. Бориса і Гліба (1711–1772, дерев.) та Спасо-Преображенська (1772, дерев'яна), дзвіниці церков Бориса і Гліба (1782, дерев'яна) і Спасо-Преображенська (середина 19 ст., дерев'яна), костьол Пресвятої Трійці (1634, мурований, руїни), синагога (16-17 ст., мур.);

87 пам'яток архітектури місцевого значення (церкви, некрополі, громадські та житлові будинки, господарські будівлі тощо).