Підгаєцька районна рада
Підгаєцький район, Тернопільська область

Культура

Робота установ культури району спрямована на як повніше задоволення потреб людини у розвитку своєї особистості, творчого потенціалу, збереження і примноження національного скарбу-фольклору, збереження історико-культурної спадщини, естетичного виховання і навчання дітей, потреб у спілкуванні.

Протягом  2015 року робота закладів культури була спрямована на розвиток культури Підгаєцького району, виконання заходів Програми поповнення бібліотечних фондів, проведення заходів на відзначення державних свят, ювілейних і знаменних дат, фестивалів, конкурсів , а також розробці комплексного плану роботи на 2016 рік.

Особливий акцент у роботі закладів культури – це робота з дітьми та молоддю, створення умов для їх духовного і творчого зростання та збагачення на кращих зразках української та світової культури.                             

Діяльність ЦБС  у 2015 році була спрямована на:

- заохочування населення до користування бібліотеками, розширення кола споживачів інформації шляхом проведення  більш поглибленої маркетингової  роботи;

-  вивчення інформаційних потреб та запитів читачів;

- формування бібліотечних фондів відповідно до інтересів основних груп користувачів;

- забезпечення повного, якісного і оперативного бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування читачів згідно з їх інформаційними запитами на основі широкого доступу до книжкових фондів ЦБС та мережі Інтернет;

- участь бібліотек ЦБС  у  реалізації державних, обласних, районних програм та акцій;

- проведення Днів пам’яті загиблих у  Великій Вітчизняній війні та  вшанування її учасників, Годин  пам’яті  героїв Крут,  жертв голодомору; 

- відзначення  ювілеїв письменників, інших визначних діячів України та світу;

- сприяння  прищепленню художньо-мистець­ких смаків та естетичне виховання підростаючого покоління;

- широка  популяризація   сучасної   української   та   світової  літератури з метою сприяння розвитку  духовного, інтелектуального, творчого, культурно-освітнього рівня користувачів бібліотек шляхом організації виставкової роботи та впровадження більш різноманітних та цікавих заходів; проведення всієї роботи з урахуванням краєзнавчих моментів;

- співпраця з місцевими органами влади, відділом юстиції, широкою громадськістю, співпраця та взаємодія з бібліотеками інших систем та відомств.

- систематичне  підвищення  професійного рівня бібліотечних працівників , впровадження передового досвіду інших бібліотек  в практику своєї роботи.

Планомірно і організовано проводилась робота з кадрами та організаційно - методична робота.  У 2015 році проведено районний семінар, факультет бібліотечних знань, професійний практикум, 20 консультацій, підготовлено 10 методичних матеріалів, проведено 13 нарад, огляд-конкурс «Кращий читач року». Здійснено виїзди в бібліотеки-філіали:

            -  з метою вивчення діяльності бібліотек-філіалів – 8;

      - з метою надання методичної та практичної допомоги        бібліотекам - філіалам - 10.

На обліку у Підгаєцькому районі знаходяться 6 народних музеїв, музейних кімнат та кімнат народознавства: Підгаєцький історико-краєзнавчий музей, музей історії села (с. Завалів), музейна кімната народознавства (с.Вербів), музейна кімната народознавства (с.Носів), світлина духовності (с. Мирне), музейна кімната народознавства (с. Бронгалівка).  Протягом року  в Підгаєцькому історико-краєзнавчому музеї проведено 154 екскурсії, відвідало музей понад 1400 чоловік.

В даний час в музеї діють такі експозиції:

1. Кам’яний вік

2. Княжа доба

3. Під владою Речі Посполитої

4. Під владою Австрії

5. УСС на Підгаєччині

6. Розвиток громадської та національної свідомості

7. Діяльність ОУН-УПА

8. Художній зал

             У 2015 році продовжено роботу по комплектуванню фондів музею, зокрема доповнена фондова збірка матеріалів по національно-визвольних змаганнях періоду Другої світової війни. Опрацьовано матеріали, які надійшли з Діаспори.

            Зібрано та опрацьовано філателію (112 марок).

  Досліджено тему «Ми з Підгаєччини» - про відомих уродженців нашого краю, які жили і працювали в Діаспорі.

  Здійснюючи виставкову роботу, зроблено акценти на визначні та пам’ятні події в історії України.

1. Фотовиставки «Підгайчани – учасники політичних акцій», «Храмові споруди Підгаєччини».

2. Виставки документів і матеріалів «Голодомор 1932-1933 років», «Тека Шнайдера», «Підгайці в листівках», «Діяльність ОУН-УПА».

3. Виставки літератури: «Діаспора про Україну», «Національно-визвольні змагання українців у XX столітті», «Художня література. Поезії з-за грат»

Культурно-просвітницька робота забезпечувалася шляхом проведення екскурсій, кількість яких значно збільшилася, поповнено новими матеріалами тексти екскурсій. Підготовлено лекції на тему: «УСС у Підгаєччині», «Символічні могили Підгаєччини».

На базі музею працюють тематичні кутки «Пам'ять» та «Берегиня», де молодь  збагачується знаннями про народні звичаї, побут, має можливість спілкуватися з учасниками бойових дій, що відповідно впливає на патріотичне виховання підростаючого покоління.

Робота музею висвітлюється в районній пресі, за 2015 рік було надруковано 4  статті.

Робота відділу культури і туризму районної державної адміністрації спрямована на забезпечення пріоритетного розвитку туристичної галузі району.

В травні за ініціативою краєзнавця Колодницького С.Г. відбувся тур «Відкрий для себе Підгаєцький край» для представників Польщі. Головна мета туру проведення екскурсії по найвизначнішим туристичним об’єктам району.

За сприяння відділу культури і туризму райдержадміністрації проводиться робота для розвитку природно-заповідної справи в  районі проводиться робота по створенню на територіях природно-заповідного фонду туристичної та рекреаційної інфраструктури: облаштування  місць для короткострокового  відпочинку в зонах рекреації туристичних об’єктів «Завалівський Парк» та «Парк над ставом» м. Підгайці. Проводиться формування піших, вело- та інших маршрутів району.

В рамках програми створюється база даних, перевірка стану об'єктів культурної спадщини, перелік пам'яток культурної спадщини.

 На даний час у районі взято на облік 56 об'єктів культурної спадщини, 87 пам’яток архітектури та містобудування ( 7- державного значення).

Для проведення ряду інших належних пам’яткоохоронних робіт необхідно фінансування, яке на сьогоднішній день відсутнє.  

Під охороною держави – пам’ятки історії, архітектури, археології, науки і техніки та історичні цінності – кам’яні витвори ( хрести, надмогильна плита). Відтак, усі вони потребують не тільки уваги і підтримки в належному стані, а й контроль за їх використанням.

Протягом року проводилась постійна робота по здійсненню контролю за дотриманням чинного законодавства Закону України «Про охорону культурної спадщини», «Про охорону археологічної спадщини», Земельного Кодексу та інших нормативних актів, в галузі охорони культурної спадщини на території  району.

З метою збереження об’єктів культурної спадщини протягом 2015 року проводилась перевірка щодо використання та збереження пам’яток історії – братських могил радянських воїнів. За результатами технічного стану, головам міської, сільських рад були надані 36 актів сучасного стану братських могил радянських воїнів та листи щодо проведення капітальних, реставраційних, поточних ремонтів. Надана інформація щодо підприємств, які надають послуги по проведенню ремонтних робіт.

            У 2015 році в клубних закладах району працювали  26  колективів художньої самодіяльності, в них учасників - 346,    з них  15 -  дитячих колективів, в них 143  учасники.

Відділом культури і туризму районної державної адміністрації у 2015 році проведено

-         районний огляд-конкурс « Різдвяні дзвони» ;

-         заходи з відзначення  Дня Соборності та Свободи України ;

-         заходи з відзначення в районі Року повстанської звитяги;

-         учні школи взяли участь у Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!»;

-         колектив Підгаєцького району взяв участь у обласному святі зимового календарно-обрядового фольклору «Нова радість стала»;

-         заходи з відзначення Міжнародного Дня  рідної мови  та Дня  Української писемності;

-         заходи з відзначення Дня Героїв Крут ;

-         заходи з відзначення  річниці виведення військ колишнього СРСР із Республіки Афганістан;

-         районний огляд-конкурс читців, присвячений 201-річниці від дня народження Т.Г.Шевченка;

-          заходи із вшанування та увінчення пам’яті Героїв Небесної сотні;

-         заходи з відзначення в районі 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького та 150-ї річниці першого публічного виконання гімну;

-         заходи з відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського;

-         взяли участь в обласному конкурсі читців «Борітеся-поборите», присвяченого 201-й річниці від дня народження Т.Шевченка;

-         районний огляд-конкурс «Театральні зустрічі – 2015»

-         заходи з вшанування пам’яті князя Київського Володимира Великого – творця середньовічної європейської держави Руси-України;

-         заходи, пов’язані з 29-ми роковинами Чорнобильської катастрофи;

-         районний огляд-конкурс гумористів району «Солодкі усмішки»;

-         заходи з відзначення в районі 150-річчя з дня народження митрополита Української Греко-католицької Церкви Андрея Шептицького;

-         заходи з відзначення в районі 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни;

-         заходи з відзначення в районі подій «Кривавої неділі»;

-         проведення заходів з нагоди відзначення Дня матері в Підгаєцькому районі;

-         районний конкурс національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки»;

-         відзначення в районі 19-ї річниці Конституції України;

-         заходи, присвячені Дням Європейської спадщини;

-         заходи з відзначення заходів до Дня пам’яті жертв політичних репресій;

-         організовано концертну програму з нагоди Підгаєцької прощі членів товариства Любителів Землі Підгаєцької;

-         проведено фестиваль духовної пісні «Один Бог, один народ – одна Україна»;

-         заходи з відзначення в районі діяльності Українських Січових Стрільців та 100-річчя їх перемоги на горі Маківці;

-         організовано перегляд документального фільму «Аеропорт»;

-         взяли участь у Всеукраїнському фестивалі лемківської культури «Дзвони Лемківщини»;

-         проведено заходи з відзначення в районі 24-ї річниці незалежності України та Дня Державного Прапора України;

-         колектив Підгаєцького району взяв участь у фольклорно-етнографічному святі  «Фольк-фест у Тернополі»;

-         проведено районний огляд конкурс родинної творчості «Від серця до серця»;

-         заходи, щодо відзначення в районі Дня захисника України;

-         заходи з нагоди відзначення Всеукраїнського тижня права;

-         заходи з відзначення 80-річчя від дня народження поета та громадського діяча Бориса Олійника;

-         заходи з відзначення в районі 25-ї річниці Студентської революції на граніті;

-         районний огляд-конкурс стрілецької та повстанської пісні «За Україну, за її волю...»

-         заходи з відзначення в районі Дня Гідності та Дня свободи;

-         заходи з відзначення дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні;

-         проведення Андріївських вечорниць у закладах культури Угринова та Шумлян;

-         районний фестиваль Різдвяної кухні «Чим хата багата....»

Упродовж грудня проведено акцію з нагоди свята Миколая «Мій подарунок учасникам АТО на Миколая».У кожному із населених пунктів району за ініціативи керівників клубних закладів проведено творсчу лабораторію «Миколай прийде у кожну хату, у кожну окопу, у кожен бліндаж» з виготовлення ангелів миру для новорічної ялинки. . 18-19 грудня 2015 року у закладах культури проведено заходи «Величаю тебе, Святий Миколаю!» У бібліотеках району проведено книжковий калейдоскоп «Розкажу Миколаю про що я читаю». 19 грудня 2015 року – проведено відкриття міської ялинки.

Проведено моніторинг стану об’єктів культурної спадщини (археологічних, історичних, монументального мистецтва, архітектури та містобудування…). Найбільшзначимі пам'ятки залучено до туристичних маршрутів. Створено перелік пам'яток, на яких першочергово потрібно провести дослідницькі та консерваційні роботи та порушено клопотання щодо приведення цих об'єктів у належний стан. В районній газеті «Земля Підгаєцька» створено рубрику «Культурна спадщина мого краю».

            З метою виконання заходів розвитку туризму в Підгаєцькому районі упродовж року організовано екскурсії в народний істрико-краєзнавчий музей для учнівської та студентської молоді. Проведено туристично-спортивні заходи, екологічні акції, спрямовані на впорядкування туристичних об'єктів району.

    У Підгаєцькому районі працюють 2 школи естетичного виховання. У 2015 році фінансування шкіл здійснювалось з районного бюджету. Контингент  складає   280 учнів.

    Відділ культури і туризму контролює учбово-виховний процес у всіх школах, виконання фінансової та штатної дисципліни, ефективне використання бюджетних асигнувань, своєчасне надходження батьківської плати та наявність контингенту шкіл.

.

Протягом   2015 року  при   підготовці    шкіл   до   навчального  року зроблені поточні ремонти в усіх дитячих музичних школах району.

Дитячі мистецькі навчальні заклади –це інституції, які формують в учнів високий духовний потенціал, естетичні смаки та уподобання на засадах кращих зразків і надбань національної культури, народних традицій, звичаїв та обрядів а також світової класичної спадщини.

Виховний процес забезпечують понад 19 викладачів.

Педагогічні колективи працювали згідно календарних планів роботи шкіл.

 У звітному навчальному році проводились - педагогічні ради; педагогічні читання; семінарські заняття ; конкурси, відкриті тематичні уроки.

 Взято участь у всіх запланованих методичним кабінетом обласних конкурсах учнів та семінарах викладачів.

На протязі навчального року в школі працювали 6 учнівських і педагогічних творчих колективів. Серед яких постійними учасниками масових заходів та концертів є: дитячий хор  ДМШ , хореографічні колективи, вокально-інструментальні ансамблі викладачів.

Відповідно до наказу Департаменту культури, релігій та національностей обласної державної адміністрації від 12 травня 2014 року № 57-од «Про підсумки роботи закладів культури області в осінньо-зимовий період 2014/2015 року та завдання з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2015/2016 років» відділом культури і туризму Підгаєцької районної державної адміністрації прийнято наказ від 25 травня 2015 року № 45-од «Про підсумки роботи закладів культури району в осінньо-зимовий період 2014/2015 року та завдання з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2015/2016 років», яким затверджено план заходів з підготовки закладів культури району до роботи в осінньо-зимовий період 2015/2016 року та план зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району на 2015 рік.

У зв’язку з введенням в дію Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2014 року №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» відділом культури і туризму Підгаєцької районної державної адміністрації затверджено заходи щодо економії та раціонального використання бюджетних коштів на утримання закладів культури району. Оскільки першочерговими статтями виплат є заробітня плата та енергоносії, план зміцнення матеріально-технічної бази виконано за рахунок залучених коштів та залишків спецфонду.

План зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району на 2015 рік виконано.

Таким чином, усі заходи, які  проводитись у 2015 році для зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури здійснено виключно за залучені кошти (спонсорська допомога) та за сприяння сільських рад.