Підгаєцька районна рада
Підгаєцький район, Тернопільська область

Виставка, присвячена Маркіяну Паславському – уродженцю США, який був добровольцем батальйону "Донбас" і загинув під Іловайськом, відбулася 6 серпня 2020 року

Переглядів: 1425

 

Виставка ,присвячена Маркіяну Паславському – уродженцю США, який був добровольцем батальйону "Донбас" і загинув під Іловайськом,відбулася 6 серпня 2020 року.У відкритті виставки взяла участь голова Підгаєцької районної ради Ірина БАРАН та голова районної державної адміністрації Галина ДУДА .Також було керівництво гімназії,яка носить ім"я  Марка Паславського,зокрема Володимир СЛЮЗАР, директор гімназії,Олександра Слабодух,заступник директора,Тетяна Романович,заступник директора! Також були близькі родичі Марка з Підгаєць-Наталія та Роман Раїнчуки  з Підгайців. Роман Раїнчук– троюрідний брат Маркіяна Паславського.

 Виставку відкрили у Тернопільському художньому музеї. В експозиції- 35 експонатів. В американських військових є така традиція, що коли гине військовий, то йому на домовину кладуть прапор складений трикутником. І потім прапор вручають родині. З того часу його не можна розкладати. Цей прапор той,що  був на домовині Маркіяна у день його захоронення,він є тут ,на виставці– сказав куратор виставки Назар Розлуцький .

Окрім прапора, серед експонатів музею – бойове спорядження Маркіяна, його улюблені книжки, пластова хустка, випускний альбом та родинні світлини. Частину цих речей – 19 експонатів – надав для виставки Національний музей Революції Гідності, що у Києві. Директор цього музею Ігор Пошивайло розповів, що їх з Нью-Йорка в Україну передала родина Маркіяна Паславського:

"Це якраз ті речі, які Марко Паславський зібрав, зберіг, перебуваючи на Майдані. І привіз дбайливо до США. Зберігав їх допоки не загинув під Іловайськом у 14-му році у серпні".

На виставці представлені світлини Маркіяна Паславського з Майдану під час Революції Гідності. 

Тернопіль – друге місто в Україні, де презентували цю виставку.Не кожен чоловік, будучи громадянином США, маючи в активі звання капітана американської армії і велику успішну інвестиційну кар`єру, піде на фронт добровольцем тільки тому, що його батьки народилися на цій землі. І він вирішив теж стати українцем повністю. Тобто це виставка про вибір. Якраз тому ми її так і назвали "Нью-Йорк- Іловайськ: вибір

Що відомо:

  • Над створенням виставки працювали Національний музей Революції гідності, Музей української діаспори та родина Паславських, яка передала до музеїв особисті речі Маркіяна.
  • Маркіян-Григорій Паславський народився у Нью-Йорку у 1959 році. Був членом "Пласту". Закінчив американську військову академію "Вест-Пойнт". Служив в армії США, був капітаном. З початком російсько-української війни у 2014 році пішов добровольцем на фронт. Загинув Маркіян Паславський 19 серпня 2014 року під Іловайськом, прикриваючи відхід групи військових.
  • Поховали чоловіка на Аскольдовій могилі у Києві. Йому було 55 років. Посмертно його нагородили орденами Данила Галицького, "Залізний пластовий хрест", відзнакою "Народний герой України".

За матеріалами (Суспільне Тернопіль)

 

                                   

« повернутися до списку новин