Підгаєцька районна рада
Підгаєцький район, Тернопільська область

Вшанували жертв "Кривавої неділі"

Переглядів: 482

 

14 травня 2017 року в  селах Новосілка   та   Мирне відбувся  мітинг-реквієм ,  присвячений  трагічним подіям  11 травня 1941 року, коли енкаведистами було розстріляно велику групу допризовників 1921 року народження – жителів Підгаєцького району.    Священики  відслужили панахиду  за невинно убієнними   та разом з учасниками мітингу помолилися за здоров’я захисників України.    

 

Кривава неділя — термін, яким в історіографії Підгаєцького району називають події 11 травня 1941 року. У цей день в Підгайцях енкаведистами було розстріляно велику групу допризовників 1921 року народження .

11-го травня 1941-го провідник повітового Юнацтва ОУН Павло Кубай з села Новосілки застрелив двох офіцерів Червоної армії при спробі його арешту. Підрозділи військ НКВС та ЧА за це помстилися – розстріляли зібраних на той час допризовників з міста і району на площі «Сокола». Крім НКВД, ніхто не знав числа вбитих і ранених.

Вбитих та поранених взяли на машини і кудись повезли. Інших відправили до тюрем, тяжко били при допитах.

Про страшну подію дізнались спочатку в Новосілці, а  пізніше - в Телячому  (Мирне). Матері, не чуючи себе від горя, побігли до Підгаєць. Запитували, хто вбитий, аби хоч тіла віддали їм. Але у відповідь почули: «І не питайте, бо вам те саме буде!» Правда, декого з живих вдалося різними шляхами відкупити.

У тому, що сталося, багато нез ’ ясованого. Воно закрите від нас стіною років й дверима мовчання. Трагічна подія ще чекає на ґрунтовне дослідження та об’єктивну оцінку, належне місце у складній долі нашого краю.

Ті, хто загинув, - то цвіт нашої молоді. Серед них були чудові майстри, співаки, їх вина в тому, що вони любили Україну, за яку і віддали своє життя.

Відданістю Україні загиблих молодих людей під час тодішніх кривавих подій треба гордитися. Їхній приклад гідний наслідування. Приємно, що на  мітингу є молоде покоління, яке прийшло вшанувати героїв.

 

 

« повернутися до списку новин