Підгаєцька районна рада
Підгаєцький район, Тернопільська область

Бишки – столиця воюючої України 1943–1945 рр.

Переглядів: 600

ВІДБУЛИСЯ УРОЧИНИ 75-ЛІТТЯ УПА в селі Би?шки ,Козівського району Т,ернопільської області.
8 жовтня 2017

В даному заході взяла участь голова Підгаєцької районної ради Ірина Баран.Також Підгаєччину на заходах представляли учні та вчителі Голгочанської ЗОШ та найближчі родичі воїнів  ,яким передавалася відзнака Лицарів ОУН УПА.В Підгаєцькому районі ідентифіковано та верифіковано 12 нагороджених.

Зокрема,це Данилович Марія Іванівна,с.Литвинів,яка отримала Срібний та Золотий Хрест,яким був нагороджений в 1948 році Бей Василь "Гулий","Улас",Титар -псевдо , провідник ОУН ОСУЗна півн.Рівненьщині,Смик Марія Іванівна ,яка отримала Бронзовий Хрест,яким був нагороджений в 1945 році Пушка Петро ,"Андрій","Жук"-псевдо ,член КП"Юнацтво"

Святенька Ярослава Михайлівна,яка отримала Срібний хрест бойової заслуги 1 класу ,,яким був нагороджений Почигайло Ярослав,"Бурлан",Крук" в 1951 році 

Додатково: У 1943 в Бишках була штаб-квартира генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича.
У червні 1946 в селі відбулася Конференція ОУНР. На ній було вирішено перейти від повстанської до підпільної тактики боротьби, основою якої стала політично-пропаґандистська діяльність. Відділи УПА мали бути розчленовані на самостійні підвідділи з 11-50 осіб. При переході на підпільну тактику боротьби ОУН і УПА фактично об'єднувались в одну організацію — збройне підпілля ОУН-УПА. Перейшовши в глибоке підпілля, український визвольно-революційний рух своїх збройних акцій не припинив, змінився тільки їх характер. Це були вже не бої сотень і куренів УПА, а сутички з ворогом розчленованих, але керованих із одного центру підпільних груп.

З липня 1944 — під радянською окупацією. Протягом 1944-1950 років селяни зазнали репресій з боку радянської влади. До кінця 1950-х в навколишніх лісах тривали бої між відділами УПА та енкаведистами.

У боях загинули: член краєвого проводу ОУН і УПА Арсенич Михайло, Кінґа, командир Творковський, командир сотні «Чорноморці» Сич, Зенон Голубок, Токар, Арон, член краєвого проводу ОУН — УПА Степовий, обласний а згодом краєвий провідник Арпад, Вогун, та командири і боєвики уродженці села: Іван Костів, колишній війт села, Ілля Урбанський, Гриць Безкоровайний, Степан Безкоровайний, Теодор Гірняк, Василь Івашків, Мирон Федечко, Іван Антоляк, Микола Левицький, Василь Ґоляш та інші, що були в лавах УПА в різних теренах Бережанського повіту.

 

 

« повернутися до списку новин